News Details

April 25, 2016

Honors Doled Out at Annual Academic and Leadership Awards Banquet

Students, faculty, and staff members were honored on Saturday, April 23 during West Virginia Wesleyan College’s Academic and Leadership Awards Banquet, held in the French A. See Dining Center on the Buckhannon campus.

Listed below are the awards and their recipients.

Student Senate Award – Faculty: Jeanne Sullivan, associate professor of biology

 

Student Senate Award – Staff: Jessica Vincent, leadership & service program assistant

 

Greek Woman of the Year – Keana Bertocci (Alpha Xi Delta; Perryopolis, PA)

 

Greek Man of the Year – Joshua Loptiz (Theta Xi; Leonardtown, MD)

 

International Student Ambassador  Julia Uchoa (Rio de Janeiro, Brazil)

 

The Algernon Sydney Sullivan Award – Erin Hudnall (Ansted, WV)

 

The Mary Mildred Sullivan Award – Shawna L. Clayton (Clarksburg, WV)

 

2015 Newman Civic Fellows Award – Mark Leadingham III (Sharpsburg, MD)

 

John Wesley Do All the Good You Can Award – Amadu Bah (Laurel, MD) and Ashley Cooper (Rupert, WV)

 

Wesleyan Values Award – Elaine Ashman (Newton, WV) and Keana Bertocci (Perryopolis, PA)

 

Outstanding Peer Leader Award – Kayla Hinkley (Hurricane, WV)

 

Outstanding Community Outreach Awards – Angelica Harvey (Buckhannon, WV)

 

ART

Outstanding Senior Award – Haley Chambers (Jumping Branch, WV)

 

Outstanding Junior Award – Reno Swiger (Shinnston, WV)

 

Outstanding Sophomore Award – Michael Moore

 

Outstanding Freshman Award – De’andre Brown (Baltimore, MD)

 

BIOLOGY

Outstanding Senior – Rebecca Davis (Mechanicsburg, PA), Rebekah Honce (Bridgeport, WV), and Langely Salyers (Moorefield, WV)

 

Outstanding Research Student – Rebekah Honce (Bridgeport, WV)

 

Outstanding Junior – Evan McLanahan (Red House, WV)

 

Outstanding Sophomore – Kelsey Acree (Mt. Nebo, WV)

 

Outstanding Freshmen – Mary Catherine Bandak (Charleston, WV), Mason Lee (Wheeling, WV), and Erick Trent (Point Pleasant, WV)

 

Outstanding Student Assistant – Dillon Wagman (Mahopac, NY)

 

DANCE/THEATRE

Outstanding Senior in Dance Lydia Krimmel (Mineral Wells, WV)

 

Outstanding Theatre Arts Students – Elizabeth Clever (Inwood, WV) and Emily Jenkins (Albright, WV)

 

ENVIRONMENTAL STUDIES

Outstanding Senior – Jeremy R. Davidson (Buckhannon, WV)

 

Outstanding Junior – Thomas Anderson (Rock Cave, WV)

 

Outstanding Sophomore – James DeMarco (Vanderbilt, PA)

 

Outstanding Freshman –   Viola Donegia (Belington, WV)

 

Outstanding Research – Emma Malcomb (Buckhannon, WV) 

 

BUSINESS AND ECONOMICS

Outstanding Accounting Student – Jessica Hardman (Buckhannon, WV) and Alex Pugh (Buckhannon, WV)

 

Outstanding Business Administration Student – Tyler Gray (Buckhannon, WV)

 

Outstanding Economics Student – Hannah Gurtis (Morgantown, WV)

 

Outstanding International Business Student – Abigail Hensley (Huntington, WV)

 

Outstanding Management Student –Soeren Doessing (Denmark) and Sydney Pettit (Sand Fork, WV)

 

Outstanding Marketing Student – Keenan Moreta (Bayfield, CO)

 

Outstanding Sport Marketing Student – Nicole Friedemann (Canby, OR)

 

Outstanding 5-Year MBA Student – Kayla Hinkley (Hurricane, WV)

 

CHAPEL

Sheridan Watson Bell Award – Jeremy Lambson (Buckhannon, WV)

 

CHEMISTRY

Outstanding Senior – Asa Nichols (Saint Marys, WV)

 

Outstanding Junior – Aaron Kessler (Cowen, WV)

 

Outstanding Laboratory Assistant – Kelsey Krantz (Elkins, WV)

 

Outstanding Chemical Hygiene Officer Assistant – Angelica Harvey (Buckhannon, WV))

 

COMMUNICATION

Overall Most Outstanding Senior – James Young (Hurricane, WV)

 

Excellence in Applied Learning – Kelsie Andrews (North East, MD)

 

Excellence in Writing – Timothy Nelson (Charleston, WV) and Mattison Swartz (Lewisburg, WV)

 

Excellence in Speaking – Joshua Lopitz (Leonardtown, MD)

 

CRIMINIAL JUSTICE

Criminal Justice Award – Ryan Rado (St. Augustine, FL)        

 

EDUCATION

Academic Achievement Freshman Award – Mary Ambuul (Martinsburg, WV)

 

Academic Achievement Sophomore Award – Leah Casarano (Aurthurdale, WV) and Andrew Kinkead (Stuarts Draft, VA)

 

Academic Achievement Junior Award – Kathalyn Maxson (Ravenswood, WV) and Logan Tucker (Ravenswood, WV)

 

Academic Achievement Senior Award – Holden Akers-Toler (Beckley, WV) and Emily Jenkins (Albright, WV)  

 

Dr. Ruth Mansberger Shearer Education Award – Samantha Swann (Owings, MD)

 

The Dorie McHugh O’Brien ’64 Education Award Chad Gradisek (Mount Pleasant, PA)

 

ENGLISH

Outstanding Senior English Major – Joseph Keener (Buckhannon, WV)

 

Outstanding English as a Second Language Student – Shin Fujikawa (Japan) and Kohtaroh Kusunoki (Japan)

 

EXERCISE SCIENCE

Outstanding Senior in Athletic Training – Devon Brosh (Petersburg, WV)

 

Freshman with Highest GPA for Athletic Training – Hannah Pulley (Lusby, MD)

 

Delta Psi Kappa/David E. Reemsnyder Award – Lauren Graham (Bessemer City, NC)

 

Sam Ross Athletic Scholars – Tanner McGrew (Buckhannon, WV) and Rebekah Honce (Bridgeport, WV)

 

HISTORY

Outstanding Senior History Majors – Sarah Campbell (Saint Marys, WV) and Stephanie Frazer (Alum Creek, WV)

 

Outstanding Junior History Majors – Tori Badaway (Canada) and Richard Baisden (Clarksburg, MD)

 

Outstanding Senior International Studies Major – Rebecca Davis (Mechanicsburg, PA)

 

HUMANITIES

Pamela Thorn Humanities Award – Morgan Carter (Fredericksburg, VA)

 

MATHEMATICS

Hallam Awards – Zachary C. Abbot (Carmel, IN), Stacie M. Baumann (Gahanna, OH) Jacob W. Coleman (Belington, WV), Andrew R. Kinkead (Stuarts Draft, VA), Mark P. Leadingham (Sharpsburg, MD), Jericho A. Norris (Vienna, WV), Daniel R. Plaugher (Salem, WV), and Trevor T. Williams (Buckhannon, WV)

 

MUSIC

Outstanding Senior Music Awards – Holden Akers-Toler (Beckley, WV) and Julia Uchoa (Rio de Janeiro, Brazil)

 

NURSING

Outstanding Senior Nursing Awards – Chelsea Bennett (Jane Lew, WV), Jessica Frolo (Belle Vernon, PA), and Tracey Gregory (Craigsville, WV)

 

PHYSICS AND ENGINEERING

Outstanding Seniors – Lauren Cronise (Hagerstown, MD), Cody O’Meara (Charles Town, WV), and Corey Rhodes (Seneca Rocks, WV)

Outstanding Freshmen – Kaylee Burdette (Cross Lanes, WV), Rebecca Davis (Blakeslee, PA), Allison Haertter (Reading, PA), Emily Kearney (Ranson, WV), Bobbi Mitchell (Scott Depot, WV), Mackenzie Robatin (Uniontown, PA), Olivia Rycroft (Elkins, WV), and Zachary Whiting (Ashland, WI)

 

POLITICAL SCIENCE

Outstanding Senior – Robert Brosh (Charles Town, WV)

 

PSYCHOLOGY

The Kelly Lynn Martin Memorial Psychology Award – Erin Hudnall (Ansted, WV)

 

RELIGIOUS STUDIES

Outstanding Senior in Religious Studies Jeremy Lambson (Buckhannon, WV)

 

SOCIOLOGY

The John Warner Memorial Sociology Award – Jordon Barr (Buckhannon, WV)

 

The Vijaya Rao Global Awareness Award – Erin Hudnall (Ansted, WV)

 

Outstanding Senior in Sociology – Erin Hudnall (Ansted, WV)

 

Wesleyan Spirit Awards

Freshmen – Maya Eberhart (Brooklyn, NY) and Jacob Sullivan (White Sulphur Springs, WV)

 

Sophomores – Tobi Carter (Baltimore, MD) and Lucas Trovato (Mogantown, WV)

 

Juniors – Reno Swiger (Shinnston, WV) and Peyton Teets (Elkins, WV)

 

Seniors – Allie Browne (Charleston, WV) and Soeren Doessing (Denmark)

 

Outstanding Seniors – Keana Bertocci (Perryopolis, PA), Kayla Hinkley (Hurricane, WV), Erin Hudnall (Anstead, WV), Cody O’Meara (Charles Town, WV), and Sydney Pettit (Sand Fork, WV)

 

Academic and Leadership Awards – Leah Bailey (Baden, PA), Chloe Bland (Dunmore, WV), Megann Boone (Frametown, WV), Devon Brosh (Petersburg, WV), Robert Brosh (Charles Town, WV), Morgan Carter (Fredericksburg, VA), Shawna Clayton (Clarksburg, WV), Alberta Crawford (Wellsburg, WV), Lauren Cronise (Hagerstown, MD), Rebecca Davis (Mechanicsburg, PA), Nicole Friedemann (Canby, OR), Tracey Gregory (Craigsville, WV), Rebekah Honce (Bridgeport, WV), Mikaela Hutchinson (Charleston, WV), Emily Jenkins (Albright, WV), Jeremy Lambson (Buckhannon, WV), Tanner McGrew (Buckhannon, WV), Gregory Strader (Moon Township, PA), Samantha Sunshine (Blacksburg, VA).

 

Senior Who’s Who Among Students in America – Elaine Ashman (Newton, WV), Victoria Crise (Natrona Heights, PA), Carson Cunningham (Buckhannon, WV), Paula Gyamfi (Beltsville, MD), Bethany Jordan (Scott Depot, WV), Danielle Lancaster (Millstone, WV), Danielle Nehilla (South Park, PA), John Prentice (Elkins, WV), Kirsten Reneau (Grafton, WV), Corey Rhodes (Seneca Rocks, WV), Catherine Riggleman (Beverly, WV), Nathan Ropelewski (Richmond, VA), Telena Sanson (Summersville, WV), Scott Stoeckle (Buckhannon, WV), Philip Summers (Charleston, WV), and Jordan Tate (Charleston, WV)

 

Junior Who’s Who Among Students in America – Jackson Carey (Follansbee, WV), Katherine Casey (Canton, OH), Audrey Chefan-Kemseu (France), Kimberly Culver (Culpeper, VA), Jordan Danko (Ravenswood, WV), Jessica Engels (Kingwood, WV), Kortney Frame (Troy, WV), Taylor Germain (Oakland, MD), Thomas Haines (Green Spring, WV), Wilson Harvey (Weston, WV), Madison Ovies (Franklin, TN), Sarah Petitto (West Milford, WV), Kaitlyn Romain (Bridgeport, WV), Aurora Snyder (Royersford, PA), Destinee Tunstall (Indian Head, MD), and Mason Winkie (Bridgeport, WV)

 

For photos of the banquet, please visit us on Flickr

 



« Back to News

West Virginia
Wesleyan College

59 College Avenue
Buckhannon, WV 26201
(304) 473-8000

Contact Us

Directions


Support WVWC

Current Students

YES!

I want more information

Get in touch >